Kaip pasitikrinti ar objektyvas fokusuoja tiksliai ir kas tas back/front fokusas


Perkant naują ar naudotą objektyvą patartina pasitikrinti objektyvo fokusavimą. Dažnai pradedantieji net nežino, kad objektyvas gali netiksliai fokusuoti ir kaltina objektyvą, kad vaizdo kokybė išgaunama juo prasta.
Netikslus objektyvo fokusavimas būna dviejų tipų – front ir back focus (lietuviškai būtų kažkas panašaus į priekinį ir galinį fokusavimą).


Aukštesnės klasės veidrodiniai fotoaparatai turi fotoaparate įmontuotą fokusavimo kalibracijos funkciją („AF Fine Tune“ Nikon fotoaparatuose) ir jeigu objektyvo fokusavimo netikslumas nėra didelis, tą galima pakoreguoti fotoaparate. Kartais fokusavimo paklaida būna per didelė arba fotoaparatas neturi kalibracijos funkcijos, todėl prieš perkant būtinai reikėtų objektyvą pasitikrinti.

Pasitikrinti objektyvo fokusavimą nėra sudėtinga, tereikia žinoti keletą subtilybių. Jums reikės: fokusavimo lentelės (parsisiųsti galite straipsnio apačioje), trikojo (norint maksimalaus tikslumo tikrinant objektyvą) ir pagrindo ant kurio padėsite fokusavimo lentelę.

Padėkite fokusavimo lentelę ant stalo, fotoaparatą nukreipkite į fokusavimo lentelę maždaug 45 laipsnių kampu ir pasistenkite išlygiuoti lentelę taip, kad žiūrint pro fotoaparato ieškiklį ji nebūtų kreiva.

Sufokusuokite vaizdą į užrašą „Fokusuoti čia“ lentelėje (fokusuoti būtina automatinio fokusavimo rėžimu, ne rankiniu)  geriausia tai daryti centriniu fokusavimo tašku, nes jis dažniausiai yra kryžminio tipo ir tiksliausias ir nufotografuokite. Fotografuoti reikėtų prie atviriausios galimos objektyvo diafragmos (kuo mažesnis F skaičius) ir iš objektyvo minimalaus fokusavimo atstumo, taip daryti reikia todėl, kad išgauti kuo siauresnę ryškumo zoną ir būtų paprasčiau nustatyti ar fokusavimas tikslus. Fotografuojant reiktų pasistengti nesujudinti fotoaparato.

Pažiūrėkite ar jūsų objektyvas tikrai fokusuoja ten kur turėtų. Geriausia, tai padaryti kompiuteryje, o ne mažame fotoaparato ekranėlyje. Taip bus geriau įžiūrėti fokusavimo paklaidą. Ir nepamirškite, kad atrodytų visai nedidelė paklaida lape, gali būti nesufokusuotų nuotraukų priežastis, nes iš kuo toliau fotografyuojama tuo labiau pasislenka ryškumo zona esant netiksliam autofokusui.

Parsisiųsti fokusavimo lentelę: nuoroda7 Komentarai

 • Antanas parašė:

  Labai puikus patarimas. Savisko aisku dar netikrinau. Bet buna, kad nesufokusuoja kai fotkinu gamta. Trupuciuka neryskios foto gaunasi. Ir jeigu tai butu fokusavimo paklaida, kaip ja galima butu istaisyti?

 • Antanas parašė:

  Na.. pas mane senukas D80 su manual focus objektyvu,. gal fotiko varikliukas per letas ir nufotkinu nespejus normaliai sufokusuoti,.

 • ernis parašė:

  O jai kintamo zidinio objektyvas tai kaip su ji patikrint pritraukus geriau fokusuot ar atitolinus?

  • Gediminas Ryženinas parašė:

   Išbandykite tiek pritraukus tiek atitolinus.
   Bet neturėtų būti kardinalaus skirtumo, jei bus back/front fokusas tai matysis tiek atitolinus tiek priartinus.

   • Asai parašė:

    Neklaidink žmonių, tikrint reikia tik pilnai pritraukus ir pilnai atvėrus diafragmą ( kuo mažesnis F skaičius )

 • Simona parašė:

  Sveiki. Atlikus testa, supratau, jog isigijus nauja nikkor 35mm f1.8 objektyva, man nepasivaideno ir jis nezymiai klaidingai fokusuoja. Testo rezultatas: back focus. Turiu nikon D80, jis jau senas, tad klausimas, ar tai gali buti ne objektyvo, bet fotoaparato kalte? Mat, jis blogai fokusuoja ir rankiniu rezimu. Kiek suprantu, objektyvas prastai fokusuoti gali tik auto rezimu. Ar as klystu? Nesinori objektyvo grazinti, juolab, jog tai gali ir ne jo kalte buti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *